Laravel framework

Laravel framework logo

Czym jest Laravel framework?

Jest to całkiem nowy ( powstał w kwietniu 2011 r. ) framework PHP. Twórcą tego narzędzia, które ułatwi codzienną pracę jest Taylor Otwell. Mimo, że Laravel jest obecny na rynku dwa lata, zdobył całkiem spore grono zwolenników. Przede wszystkim ze względu na bardzo minimalistyczne podejście.

Zalety tego frameworka

Przede wszystkim największą zaletą jest czytelna, przejrzysta i dokładna dokumentacja wszystkich elementów. Sam twórca mówi o tym, że jest to narzędzie przeznaczone zarówno dla początkujących programistów ( którzy nie znają PHP ) oraz dla zaawansowanych, dla których język ten nie ma żadnych tajemnic.

Laravel is for all PHP programmers, even beginners. In fact, Laravel’s documentation makes Laravel a great choice for both beginning and advanced PHP programmers.

Kolejną zaletą, o której należy wspomnieć to społeczność związana z Laravel. Mimo tego, że powstał on dwa lata temu, grono osób, które tworzy materiały pomagające nauczyć się tego narzędzia jest bardzo duża. Na YouTube można znaleźć dziesiątki filmów, w których użytkownicy pokazują jak używać niektórych opcji, albo w jaki sposób stworzyć prostą stronę (zawierającą frontend i backend) opartą właśnie na tym frameworku.

Następny aspekt, który może spowodować, że zaczniecie interesować się tym narzędziem jest w miarę prosta i logiczna składnia, którą można opanować w miarę szybko.

Wady?

Największą wadą Laravel jest jego wiek. Nie stał się on jeszcze na tyle popularny, aby zagrozić Symfony, Yii, ale może się niedługo zmienić.

Kursy

Szczególnie polecam kanał Andrew’a Perkins’a. Omawia on podstawowe zagadnienia związane z Laravel i tłumaczy podstawę jego działania. Poza tym warto przejrzeć dokumentację projektu oraz screeencasty. W razie pytań dostępne jest również forum, na którym zawsze można liczyć na pomoc.

Podsumowanie

Jak na razie Laravel nie jest na tyle popularny, aby stosować go przy dużych projektach. Jednak mam nadzieję, że po jakimś czasie stanie się on alternatywą dla gigantów pokroju Symfony. Warto przyglądać się temu projektowi i śledzić jego rozwój.

O autorze