Czy WordPress rzeczywiście jest tak dobry?

Logo WordPress CMS

Czy WordPress rzeczywiście jest tak dobry? Czas się przekonać!

Niedzielny wieczór, ciepła herbata w jednej ręce, a w drugiej książka o pisaniu wtyczek do WordPressa.

WordPress jest prostym w obsłudze, zarządzaniu oraz modyfikacji systemem do zarządzania treścią, ale nie zawsze się sprawdza.

Największym problemem tego CMS jest przestarzała architektura. Z wersji na wersję paczki zajmują coraz więcej miejsca i tylko czekam, aż ludzie, którzy piszą WordPressa znajdą się w sytuacji, gdy będą musieli napisać swój produkt od początku lub zakończyć działalność. Innym, myślę, że jeszcze gorszym aspektem są pluginy, które są dostępne za darmo na stronie projektu. Nie mówię o komercyjnych wtyczkach, bo te przeważnie są dobraj jakości. Jednak jeśli nie masz wystarczających środków na kupienie komercyjnej wtyczki pozostaje Ci przeszukanie repozytorium. Znalezienie dobrej (również jeśli chodzi o uporządkowanie i przejrzystość opcji) oraz bezpiecznej wtyczki graniczy z cudem. Oczywiście znajdą się perełki, które zaspokoją nasze potrzeby jeżeli chodzi o funkcjonalność i nie zmniejszą bezpieczeństwa naszej strony.

WordPress nie jest również zbyt dobrze zoptymalizowany. Miałem już przez to problemy, a mianowicie nie mogłem zapisać wystarczającej ilości pozycji w menu. Po kilkunastu minutach poszukiwań znalazłem na forum opis i rozwiązanie tego problemu.

Wszystko jest pod kontrolą jeżeli masz dostęp do ustawień serwera i możesz dostosować jego konfigurację tak, aby zniwelować występowanie błędów, jeżeli jedna robisz stronę dla klienta i nie masz możliwości zmiany jakichkolwiek ustawień to masz bardzo duży problem. Szczególnie gdy projekt jest już w dość zaawansowanej formie i zbliża się deadline.

WordPress nadaje się bardzo dobrze na niewielkie strony, na których nie ma zbyt wielkiego ruchu i które nie mają złożonej struktury. Jeżeli masz do wykonania duży portal lepiej jeszcze raz przemyśl swój wybór, bo ten CMS się do tego nie nada.

Zaletą, a równocześnie wadą tego systemu jest jego popularność. W Internecie można znaleźć niezliczoną ilość tutoriali, porad oraz rozwiązań problemów, które można napotkać podczas korzystania z tego narzędzia. Jednak nie możemy ufać wszystkiemu co znajdziemy w sieci. Zdarza się, że osoby, które wypowiadają się na forum nie mają pojęcia o czym mówią.

Zawsze pozostaje alternatywa – pisanie własnych wtyczek, wnikliwe przeglądanie kodu, itp.,  ale na to nie zawsze jest czas, zwłaszcza jeżeli mamy napięte terminy i nie możemy sobie pozwolić na opóźnienie prac.

Jeżeli więc chcesz założyć małą stronę lub zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych to śmiało możesz sięgnąć po WordPressa. Jednak wraz z nabieraniem doświadczenia i poznawania innych CMS-ów przekonasz się, że są one dużo lepsze i bardziej wydajne niż ten system.

O autorze